Jednotné nabíječky pro všechny

Máte zařízení od Apple, ale i s operačním systémem Android? Musíte mít po ruce více druhů nabíječek, které se Vám v zásuvce splétají do klubíčka? Vedení Evropské Unie hledá řešení, a to skrze zákon o zavedení jednotných nabíječek pro všechny mobilní zařízení. Tento návrh na sjednocení se ovšem nesetkává jen s podporou.
Firma vyrábějící zařízení iPhone – Apple nesouhlasí s názorem Evropského parlamentu se zavedením jednotných nabíječek pro mobily, tablety a elektronické čtečky knih. Dle společnosti Apple jde o zpomalování inovací na trhu s elektronikou. Mohlo by také vést ke zvýšení množství elektronického odpadu a rozezlení spotřebitelů.
mobil v ruce s nabíječkou
K tomuto vyjádření došlo o týden později poté co parlament oznámil, že jednotná nabíječka by měla být základem pro vývoj rádiových zařízení v EU. Na Apple by tento zákon měl velký dopad, jelikož jejich zařízení má odlišné připojení. Zařízení s operačním systémem Apple mají různé variace USB konektorů.
Tento návrh se snaží Evropská komise prosadit přes deset let. V roce 2011 mělo dojít k harmonizaci nabíječek mobilních zařízení. Společnosti však měly učinit dobrovolně. Evropská komise shledala, že dobrovolnost nefungovala a je potřeba zavést zákonná opatření.
Evropská komise zpracovává výzkum o vlivu jednotných nabíječek na spotřebitele, ekonomiku a trh. Tato studie by měla přispět ke vzniku zmíněného zákona.
mobil s nabíječkou
Dle předchozího výzkumu skandinávské firmy Copenhagen Economics vyžádaná vedením společnosti Apple ukázala, že uživatelům jejich produktů by jednotná nabíječka způsobila škodu 1,5 miliardy eur (37,7 miliardy Kč).
Firmy momentálně zavádějí bezdrátové nabíjení. Dá se tedy spekulovat, že společnosti na trhu s elektronikou spoléhají na tuto novinku.
Tento trend ovšem celosvětově převládá, jelikož firmy nerady produkují výrobky jen pro určité regiony, oznámila agentura DPA.