Nejkrásnější barva vody je čirá!

Blíží se horké léto a nejeden majitel zahradního bazénu se obává, že hygienickou kvalitu a krásný původní vzhled jeho vody se zase nepodaří celou koupací sezónu udržet. A to se už vybavil veškerou dostupnou bazénovou chemií! A že jí je v obchodech pestrá nabídka! Pomocníci jako chlor šok, ph plus, ph minus, přípravek na řasy, flokulant a další produkty už čekají, až se pustí do práce. Přesto se bojíme, že křišťálově čistá voda se změní na mléčnou nebo zelenou a bude po parádě! A místo koupání budeme bazénovou vodu dlouze „zachraňovat“. A nakonec ji budeme muset vyměnit nebo koupací sezónu předčasně ukončit. Je nejvyšší čas si zopakovat, jak v případě takové „barevné havárie“ správně postupovat. Co radí zkušení odborníci?

Dítě v bazénu

Měřit pH!

Pravidelné měření hodnoty pH (ukazatele její kyselosti) je pro udržení kvality bazénové vody to zásadní. Měli bychom naměřit hodnotu v rozmezí mezi 7,1 – 7,5. Taková je totiž ideální pro správnou účinnost používaných chemických výrobků k úpravě. Pokud se hodnota naší vody odchyluje, je potřeba ji co nejrychleji „srovnat“ pomocí přípravku pH plus nebo pH minus na doporučené rozmezí. Dokud to neuděláme, nemá cenu ji žádnou chemií „krmit“, bylo by to zbytečné. Hodnotu pH měříme opravdu pravidelně a pečlivě. Pomocníků je na výběr dost. Od klasických lakmusových papírků po digitální přístroje.

Bazén

Je stále zelená či kalná?

Hodnotu pH jsme upravili, v bazénu je dezinfekce, ale voda má pořád nevzhlednou barvu? Tak pokračujeme! V případě, že je voda zelená, nasadíme chlor šok. Ten s bakteriemi a řasami zatočí. Když je zakalená, přidáme dle návodu flokulant a projasňovač. Nečistoty by se měly vysrážet do „vloček“, které odfiltrujeme. Filtrování je velmi důležité! O naše bazénové filtry se staráme vždy pečlivě! Rozhodně se to vyplatí.

Když je stále kalná?

Pokud jsme vše správně aplikovali a alespoň 24 hodin prováděli intenzivní filtrování, přišla pomoc pravděpodobně již pozdě. Můžeme ještě zkusit zapojit do boje profesionály. Ovšem připravíme se raději na to, že vodu v bazénu bude potřeba nakonec vyměnit!