Snadný život

Počítače a moderní technologie už ovlivňují kde co. Projevuje se to ve všech oborech a ve spoustě z nich by to bez počítačů nešlo. Raketa by jen těžko trefila k Marsu bez jejich složitých programů, hejblat a kdo ví čeho možného ještě. Kdo si ještě stále nezvykl, a je to možné, že jsou ještě i takoví lidé, pak si zvyknou. Aby jim ostatní pak neříkali, že jsou tmáři.

 notebook

Malé děti se už v útlém věku učí informační technologie obsluhovat. Mnohé z nich pak umí více než jejich rodiče, kteří k nim chodí pro rady. Tak to je, kuře bývá moudřejší než slepice.  

Ne každému je dáno to vše pochopit v plné šíři. Já jsem třeba skončil u pochopení HTML a počítání s bajty, byty a tak podobně. Vzdal jsem to a celkem bez výčitek svědomí. V mém věku se bez toho již obejdu, ale bude zde doba, kdy znalosti těchto věcí budou vyžadovány na některých pracovních pozicích. Když už dnes i některé uklízečky musí zvládnout základy práce s počítačem, tak proč ne.  

detail klávesnice

Naše babičky by spráskly ruce nad hlavou a lamentovaly by, kam ten svět spěje. Nu, spěje tam, kam jej lidstvo směřuje. Nikam jinam by to ani nešlo. Takže kdo je mladý a moudrý, což se nevylučuje, ten ať ze sebe vydá všechno, aby u informační technologie pochopil co nejvíce. Může se to pak stát jeho oborem i životním posláním. Může se stát programátorem a může to dotáhnout hodně a hodně vysoko. Jako Bill Gates. Ovšemže to chce sebekázeň, trpělivost a čerpání vědomostí, tedy, jinak řečeno, informací.  

Může to dokázat skoro každý člověk, jenže jiní to nechtějí. Patrně vědí, že je to nad jejich síly. Ostatně, nemůže být každý člověk Einsteinem, že ano. Ale nutno uznat, že zajímavé by to rozhodně bylo. Proto otevírejme dveře dokořán před tím, co se nazývá informační technologie. Budeme-li rozumní, bude ona pracovat v náš prospěch. A to je to, oč tu kráčí. Neříkejte, že ne.