Těší se vaše dítě do školy? Jak připravit budoucího prvňáčka na novou životní cestu?

Máte doma malého předškoláka a trápíte se s tím, jak dítě připravit na školu? Máte strach, že to potomek nezvládne? Pak jej připravte předem. 

Těší se vaše dítě do školy? Jak připravit budoucího prvňáčka na novou životní cestu? 

Přechod ze školky do školy je pro každé dítě obrovským krokem v životě. Zatímco ve školce si dítě může se svými kamarády hrát, ve škole bude muset vydržet sedět v lavici a poslouchat bedlivě pokyny paní učitelky. Místo hry se bude učit, přibydou mu povinnosti a celkově se změní jeho režim. Není tedy divu, že se rodiče této velké změny obvykle obávají, nikdo totiž nemůže předem vědět, jak si konkrétní dítě ve škole povede. Můžete to ale svému potomkovi a potažmo i sobě ulehčit, když se budete snažit jej na školu dobře připravit. 

dítě ve škole

Hurá, půjdu do školy! 

Co je úplně nejdůležitější? Dítě by se mělo na svůj první školní den těšit. Mělo by do školy jít s očekáváním a radostí, mělo by se těšit na nové zážitky, na to, že se něco naučí, že už bude bráno jako velké dítě a ne jako prcek ze školky. Pozor, s tím samozřejmě přicházejí i povinnosti pro dítě, ale nikdy se nesnažte potomka strašit a v žádném případě mu školou nevyhrožujte. Naopak mluvte o ní moc hezky, vzpomeňte před dítkem na vaše školní léta a vybírejte jen hezké historky. Navnaďte dítě na školu tak, že ji vychválíte do nebes. Nikdy si však nic nepřibarvujte. Dítě musí vědět, co ho tam čeká, že to znamená i nové úkoly a povinnosti, ale snažte se to podat vlastně zábavným způsobem, který je dětem blíže. 

děti se učí psát

Nový režim

Je třeba zdůraznit, že se školou přijde spousta nových věcí, což děti obvykle vnímají dobře a jsou zvídavé, ale je třeba poukázat i na to, že dítě bude mít trošku jiný režim. Je třeba každé ráno pravidelně vstát a do školy vyrazit včas, právě časový harmonogram, plnění domácích úkolů a trávení volného času zcela odlišným způsobem, jsou věci, na které si dítě může těžce zvykat. A proto je na to všechno třeba dítě připravit. Můžete to zkoušet třeba již v posledním týdnu před prázdninami. 

Škola je pro děti přínosem, tak se to snažte podat. I tam bude mít kamarády a zažijte tam velkou spoustu skvělých věcí. A navíc se i něco naučí, osvojí si čtení, psaní a mnoho dalšího.