Umělý, nebo živý stromek?

Živý stromek je klasickou tradicí Vánoc nejen u nás, ale téměř po celém světě. Avšak i ten umělý, si získává stále více popularity. Pojďme si ve stručnosti představit varianty vánočních stromků.
prodej stromků

Řezaný stromek
I přesto, že je jeho cena čím dál vyšší, je po staletí tím nejoblíbenějším. Vyšší cena má však svůj důvod. Vypěstovat takový stromek trvá několik let. Každý z nás chce mít svůj stromeček co možná nejdéle svěží, abychom si ho užili co nejdéle. Když tedy stromek pořídíte, než jej usadíte do stojánku ve vašem teplém obýváku, je dobré jej udržovat v chladu a možno i dočasně zasadit jeho kmen do vody. Vodou docílíte jeho delší životnosti, protože strom nasaje její zásobu. Dokonce je možné i využít stojánky, které obsahují přímé vodní zásobování. Stromek tak bude mít podobné zázemí jako třeba kytice ve váze.
Květináč
Živý vánoční stromek je také poslední dobou velice populární. Bohužel ne vždy pobyt uvnitř tepla stromku prospěje, jelikož v zimním období mají tyto dřeviny zpravidla odpočívat. Kupte jej také s dostatečným předstihem, aby si stromek stihl zvyknout na postupné změny teplot. Nejlépe uděláte, když jej třeba na čtrnáct dní usadíte do chladnější místnosti ve vašem domě, například do chodby. Pozor také na místa, kde se přes vánoční dny bude udržovat přílišné teplo, to může být u radiátoru, kámen nebo krbu. Pokud tedy zvolíte živý, nenechávejte jej v teplém bytě déle než týden a až jej budete vracet zpět ven, opět mu dopřejte chvíli čas v chladnějším místě vašeho domu, aby se aklimatizoval. Nezapomeňte také na zálivku.
červená ozdoba
Který živý stromek zvolit?
Lepší volbou je stromek, který má delší dobu růstu. Například jedle, ale i třeba smrk. Většina druhů borovic roste velmi rychle a trochu riskujete, že se vám dostane spíše ošklivého koštěte než krásné vánoční ozdoby. Nejlepší volbou zůstává jak u řezaných, tak těch živých – jedle, u nás nejčastěji prodávaná jedle kavkazská.
Umělý stromek
Některé kvalitní umělé stromky věrně napodobují ty pravé. Výhodou je, že neopadávají a vydrží vám opravdu dlouho. Můžete využít i různá provedení, jako například větvičky s nádechem sněhové pokrývky, nebo různých barevných kombinací. Bohužel však přijdete o příjemnou vůni, kterou vám tento typ stromku neposkytne, a to může být důvodem mnoha lidí, proč jej nikdy nepořídí.