OSMÁK DEGU

Nechcete-li například zakrslého králíka ani myšku, nebo morče můžete vyzkoušet osmáka degu. Tento hlodavec pocházející původem z Chile, kterému se také přezdívá chilská veverka je výborná volba při výběru nového domácího mazlíčka. Stoličky tohoto malého zvířátka připomínají svým tvarem osmičky, od toho je odvozeno jeho jméno osmák.
osmák degu
V posledních letech je osmák oblíbením domácím mazlíčkem. Je totiž poměrně inteligentní, na chov nenáročný, společenský a roztomilý. V přírodě se osmáci nedožívají příliš vysokého věku, ale v zajetí se průměrně dožívají až 6 let. Osmáci jsou stádová zvířata v Chile, odkud pocházejí, žijí ve velkých skupinách. Je proto lepší, nepořizovat si jen jednoho osmáka, jelikož potřebuje společnost. Samotný jedinec by byl smutný a nebyl by tak hravý a veselý, jako když bude mít v kleci parťáka.
Pokud se tedy rozhodnete pořídit si osmáka, zvolte raději dva či více osmáků stejného pohlaví, nebo pár. Poté však musíte počítat s malými osmáčími miminky.  Osmáci jsou pohlavně zralí přibližně v 
9 měsících života a v zajetí mohou mít až 3 nebo 4 vrhy ročně.
Pro chov osmáků budete potřebovat klec či terárium, poměrně hodně vysoké, jelikož osmáci dobře
a rádi skáčou do výšky. Je nutné však zvolit kvalitní a pevný materiál, jelikož osmáci jsou bez problému schopni rozkousat dřevo i plast. Například mističky na jídlo a vodu z plastu tak nejsou dobrý nápad. Lepší je použít například keramické, nebo kovové.  Důležité je také umístit do klece nebo terária dostatek větví, nebo různé kusy dřeva a špalků, po kterých budou moci osmáci šplhat, také si na nich hrát a okusovat je.  Dobrý je i klasický dřevěný domeček, kam se může osmák schovat a odpočinou si, nebo úkryty z kokosových skořápek. Pokud budete osmáka pouštět volně po bytě, je třeba dát si pozor na kabely a podobné věci, je to stejné jako například s králíkem či morčetem.
osmák na dlani
Osmák je také velmi vhodným společníkem, jak pro dospělé, tak pro děti. Je veselý, aktivní, neustále musí něco dělat a také se rád mazlí. Je tak zábava ho pozorovat, hlavně při jídle, když si potravu přidržuje packami a vesele chroupe. Také se poměrně dobře ochočí. Nevýhodou by mohlo být pískání, které vydává, a to především pokud se lekne nebo, když se bojí. Dobré ale je, že je aktivní přes den, v noci se tak nemusíte bát, že by Vás budil.